ИЗХОД

ЕКСПЕДИЦИЯ "ОМУРТАГ"

На 29.03.2008 година бе осъществена експедиция „Омуртаг”. Началният час беше в шест сутринта. За 18 часа бе изминат около 900 километров маршрут Монтана;  Бяла; Търговище; Велики Преславс.Бърдоква; с.Малък Преславец; Русе: Бяла; Монтана.  
В експедицията участваха: Георги Кръстев; Светлозар Рулински; Тодор Целов; Иван Виданов. Талисман на експедицията бе Даринка. Всички участници са от град Монтана, с изключение на русенлията Рулински.
Целта на експедицията беше да проследи 100 километрова отсечка по меридиана от юг на север. Да заснеме с GPS географските координати на три характерни обекта в началото, средата и края на отсечката. Да направи фото  снимки на по-интересните обекти.
Начало е историческата крепост Велики Преслав.
Средата на отсечката е на 50 километра по посока север, в околностите на с.Бърдоква.
Крайната точка на отсечката е на около 100 километра от Велики Преслав в околностите на с. Малък Преславец, до брега на река Дунав.
Задачата на експедицията е да събере данни, на базата на които да се направи оценка за верността на твърдението на Омуртаг, че по негово време и по негова заповед е измерена земята.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ЕКСПЕДИЦИЯТА

1. ИЗМЕРЕНИ ГЕОГРАФСКИ КООРДИНАТИ
А. Велики Преслав:                с.ш.        ..............   и.д.
Златната църква             – 43гр. 08,536мин.     26гр. 48,792мин.
Олтара                             – 43гр. 08,535мин.    26гр. 48,805мин.
Езическият храм             – 43гр. 08,580мин.     26гр. 48,807мин.
Дворцова базилика         – 43гр. 08,733мин.      26гр. 48,786мин.
Дворцов манастирски
комплекс                         – 43гр. 08,951мин.     26гр. 48,437мин.
Б. с.Бърдоква (среда ):        с.ш.      ...................     и.д.
Изход северен                 – 43гр. 36,983мин.     26гр. 48,876мин.
До горичката                   – 43гр. 37,402мин.     26гр. 48,792мин.
Табела ”Общ. Самуил”  – 43гр. 37,437мин.    26гр. 48,437мин.
В. с. Малък Преславец:      с.ш.      ..................     и.д.
Пристанището                – 44гр. 05,938мин.     26гр. 49,754мин.
Градището                      – 44гр. 05,867мин.     26гр. 49,710мин.
Високото било                – 44гр. 05,437мин.     26гр. 49,710мин.

 

2. СНИМКОВ МАТЕРИАЛ

А. – Велики Преслав

Дворцовата базилика

с. Бърдоква                                 с. Малък Преславец
       
По средата на отсечката       ....................                   Пристанището

Подбрани са снимки на обектите, които са близко до най-вероятните опорни точки, послужили на Омуртаг за измерване на радиуса на земята. Останалият снимков материал е даден като приложение.

 

АНАЛИЗ НА ИЗВЕСТНАТА ИНФОРМАЦИЯ

1. Съобщението на Омуртаг

Кана Субиги Омуртаг оставайки в стария си дом направи преславен дом на Дунав и като измерих между двата преславни дома издигнах на средата могила. От средата на тази могила до стария ми дворец са 20 000 оргии и до Дунав са 20 000 оргии. А тази могила е преславна. И като измериха земята направих този надпис.
Човек и добре да живее умира и друг се ражда. И нека който се е родил последен гледайки това да си спомни този който го е направил. А името на владетеля е Омуртаг Кана Субиги. Бог да го удостои да живее 100 години.

Надпис на Омуртаг върху колонаот църквата ”Св.Четиридесет мъченици”
във Велико Търново

Друг надпис за измерване на земята не се е запазил, т.е. това е уникат.

Надписите на Омуртаг върху колоните от църквата Св.Четиридесет мъченици във Велико Търново (колона 1) и с.Чаталар (колона 2) може да се разглеждат като утвърждаващи различни функции на владетеля. На колона 2 става дума за “стан”, “малък стан”, “войска”, врагове. Тук владетелят е войн, за който е от значение да “тъпче императора”.
Важните владетелски функции са “цар-жрец” и “цар-войн”. Строителството също е важно (особено строе4ж на храм), но все-пак в морален план. Натъкваме се на възможността да разгледаме горният надпис като утвърждаващ правата и достойнството на царя-жрец. Ако е така, то дом за жрецът ще бъде неговият храм. Този стар храм едва ли трябва да се търси в столицата Плиска, която няколко години преди това е поругана и опожарена от Никифор.
Двата надписа са близки във времето и палеографските различия може да са породени от различния им характер. По-старите форми стоят добре в надписа на жреца. Това е отбелязано и от изследователите – по-стари езикови форми има върху колоната от храма във Велико Търново.
Подобно на владетелите в Междуречието, Омуртаг съобщава, че е съградил нов храм. Но не това е най-важното. Той съобщава, че е измерил Земята! Вероятно, това са правили преди него царе и фараони, но не са ни известни техни надписи за подобни дела.
Непосредствената цел е “да се уточни мярката”. Подновената мярка ще заздрави властта на царя, подобно на “нов огън”. Мерките са дадени от боговете и с това действие владетелят демонстрира мъдрост и дързост да осъществи божествен акт. Косвено това говори за разполагаемият научен ресурс.
Такова измерване два века преди н.е. прави Ератостен. Идеята е, че ако знаем географските ширини на две точки лежащи на един меридиан, можем да пресметнем дължината на отсечката между тях. Като знаем разстоянието и ъгълът между тези две точки, лесно можем да пресметнем радиуса на земята, което означава, че сме измерили земята
Според известната информация, Ератостен направил измерване с 10% грешка. Това едва ли е вярно, тъй като с достъпни средства Земята може да се измери с  не повече от 5% грешка. Земята е измервана хилядолетия преди Ератостен при нищожна грешка.
За Измерване на Земята пише в книга на Йов. “Кой измери Земята и каква и беше мярката? Кажи ако знаеш”.
В книга на Енох е описан начинът на измерване. На ангели се дават въжета и те отлитат на Север, да мерят. На Север, значи по меридиана. Изводът е, че така е мерил и Омуртаг.
След като Омуртаг е пратил хора “да измерят земята”, той е трябвало да избере още една точка от меридиана на “преславния” си храм. Това трябва да е новия, също “преславен” храм. Оказва се, че и могилата по средата също е “преславна” (всеславна).
Какво прави един обект “преславен”?
Кузман Шапкарев дава сведения за правенето на курбан. Това е празник на семейство, на еснаф или на цялото село. “Курбанът, службата както и наречена “слава” водят своето потекло от един и същ корен, от езическото време, когато хората вярваха и почитаха много богове…”. Под черта намерихме текста ”В Призрен в подобни случаи на “служба” или “слава”, когато гостите пият здравица, казват “У славу за Никифорову главу!””.
Имената на този обряд (в същинска България - курбан, в Македония –служба и в Сърбия – слава) в основата си са неща присъщи на храм, в който се служи на боговете, в който се славят боговете и им се поднася курбан (жертва). В призренската наздравица курбанът е “Никифорову главу”.
Надписите на Омуртаг са правени когато чашата-череп е била още нова. По-интересното е, че за главата на великия грешник се е запазил спомен в сръбска среда.
Омуртаг мести войска срещу гърци и славяни, т.е. срещу християни и славяни. Християни и славяни са понятия от една и съща, верска категория. Славяни са “които славят” (служат, принасят жертви). От друга страна, през 19 в. “гърци” е синоним на “граждани”, а другото е “селяни”. Може да направим паралел между скитският цар и Омуртаг. Първият води битка – истинска или демонстративна – с представителите на кастата на производителите (Херодот). Вторият опълчва войска срещу селяните и гражданите, т.е. срещу производителната част на обществото. И двамата владетели декларират властта си над третата каста, което не значи, че я унищожават. Прочие “премести войската срещу гърците и славяните” трябва да се чете “цар на гърци и славяни” и още по-добре “ цар на българи и гърци “.
Трябва специално да отбележим, че двата разглеждани надписа не са “строителни”. Строежите са на втори план. На колона 2 е надписът на царя – войн. Целта е в него да се докаже владетелят като безспорен господар на войните и от друга страна на занаятчиите и селяните. Надписът на колона 1 е свидетелство на царя – жрец. Той строи нов храм, но основното е меренето на Земята. Омуртаг е имал основание да го поиска – вероятно да реабилитира поруганата от Никифор вяра. Имал е и достойни изпълнители на дръзката си заповед.
Двете колони имат взаимно допълващи се надписи и много добре биха стояли една до друга. Тази картина се наблюдава в Търновския храм. Иван-Асен е направил надпис на цар-войн. Четири столетия след Омуртаг той заявява правата си на владетел. Естествено, няма как да бъде първожрец в християнска среда и тук на помощ идва по-старата колона. Освен че е пример на старата вяра, тя подсилва значението на новата. Съхранението на надписите е чудо. Царската черква била обърната на джамия, недостъпно място за гръцките попове.
За определяне на мястото на храмовете на Омуртаг водещо е определението “преславен”. Разшифроваме го като “храм, където се служи на боговете, където се славят боговете и където в чест на боговете се извършват големи жертвоприношения. От тук следва, че и на могилата по средата на храмовете са извършени такива ритуали.
Има две селища с подобно име - Велики Преслав и Малък Преславец. Първото е съществувало по времето на Омуртаг със същото име. Второто е получило името си след Съединението. Предполага се, че в този район е била резиденцията на Светослав Киевски, според писма до майка му.
Възможно е историческата памет на жителите на селото да е запазила споменът за връзката му с Велики Преслав и поради това са предложили да се възстанови древното име на селото. Малко е вероятно да има случайно съвпадение както на имената, така и на меридиана. Подобен прецедент виждаме в имената на съседните с.Караново и с.Крумово в Южна България. И двете села носят името на Кан Крум. Те са решили спора като едното село е взело рожденото му име Крум,  е другото е взело възшествено му прозвище Каран.
Това предположение твърде добре обяснява защо Светослав Киевски е избрал точно това място за своя резиденция. Ами това е било резиденция на българските царе. Някои български учени считат, че преславният дом на Дунав, споменат в надписа, е лятна резиденция на Кан Омуртаг. Какво по-добро място за Светослав Киевски.
Сигурно е, че в Малък Преславец през 1948г. са правени археологически разкопки. Търсен е, но не е намерен дворец. Може би щяха да открият храм, ако са търсили. В развалините на Градището, на 3.5 км. Северозападно от селото е намерена плоча с надпис за войната на Крум с Никифор. Понастоящем това място е притегателен център за бракониери, контрабандисти и иманяри.
Налага се да отговорим на въпроса : „Какво става през лятото на 811г., че след това следват толкова много събития, със запазени до днес документи?”  Никифор Геник начело на мощна войска преминава Балкана, отблъсква два слаби отряда и завладява столицата Плиска.
Освен че опустошил града, той извършил нечувани злодеяния. Събрал децата на първенците от околността и заповядал да ги стъпчат със диканя. Използвал волският впряг – символ на върховните богове Ан, Енлил и Енки, на свещено място – гумното, върху житни класове – всичко това е неприкосновено колкото хляба. Защото било по жътва - началото на м. Юли. И как небето е изтърпяло подобно светотатство?
Може би императорът е поругал боговете, защото се е изживявал като кръстоносец. Искал да покръсти варварите, а целта оправдава средствата… Обаче войската му не била толкова цивилизована. Нормално е войниците да си помислят, че греховете на водача падат и върху тях и че наказанието е близко. Последвала разплатата на 26 юли. Малцина стигнали до Цариград, но и те продължили да измират – било от раните си, било от преживяния шок.
Много важно е било да се провери дали Земята не е пострадала. Дали всичко е на мястото си. Изглежда е имало астрологични причини царят-жрец Крум да не може да извърши ритуалът веднага. Той само обковал черепа на грешника и започнал пир.
Така или иначе, двата пункта с преславни имена лежат на един и същ меридиан 26град. 49мин. и. д. Това много добре подкрепя нашето начинание (или много добре ще ни заблуди). Следвайки пътя на древните геодези, трябва да търсим и средищната могила върху същия меридиан. В надписа изрично се казва, че след като е измерено разстоянието между крайните точки, допълнително са измерени отсечките “от средата на могилата” или “от самата среда” до крайните точки. Това е указание, че е мерено точно.
Нашето предварително мнение е, че грешката на старото измерване не надвишава 1%. Разстоянието между двата храма предполагаме между 107 и 104км. За по-голямо разстояние пречи Дунав, а по-малкото много ще отдалечи храмът от реката.
Все още не знаем колко е голяма “оргията” на владетеля. Тя очевидно ще е по-голяма от атическата – 178см., както и от царската – 211см. Но ако разстоянието се окаже 105км., то оргията на Омуртаг би била 2,618 м. Това число е твърде интересно, защото е квадрат на златното сечение (1,618^2 =2,618).
Това значи, че царският лакет плюс Омуртаговата оргия са равни на дължината на окръжност с диаметър 1м. Така оргията на Омуртаг е равна на 5 царски лакета, където царският лакет е равен на една шеста от дължината на окръжност с радиус 1 метър, или 52,36 сантиметра.
Сравнението на царската оргия с оргията на Омуртаг води до извода, че те имат един и същи произход – окръжност с диаметър 1 метър. Разликата е, че вместо на 5 царски лакета, царската оргия е равна на 4 царски лакета.
Разстоянието от могилата до храмовете става 100 000 царски лакета (20000 омуртагови оргии, или 25000 царски оргии) Това говори за предварително размерване на град Преслав спрямо по-стария Преславец.
Има сведения за предварително (преди Омуртаг) размерване на Българските територии. Прието е, че Плиска е строена от Аспарух. Същевременно тя е сред полето, без каквато и да било обосновка. Но тя е на 40000 ц. оргии от Дръстър и Малък Преславец. Двете разстояния определят точно нейното място. А районът на Малък Преславец е обитаван от хилядолетия. Това го доказват оставените следи. Основната особеност на брегът на Дунава е блатото. Но там не мирише на блато! То е подхранвано от мощен подземен източник и е основен вододаен обект за района. Тук следва да е бил развит култ към Енки като бог на блатата и сладката вода.
За строежите на Аспарух намираме във апокрифа за Стомогилния цар Слав. Защо стомогилен? В неговата земя има хиляди могили. Кой е правил 100  могили и защо? Ако си помислим, че апокрифът е основан на превод от гръцки, ще се получи от сто – хека, а от могила – томба, както е в надписа на царя-жрец. Ще се получи, че Аспарух е направил хекатомба – жертва от 100 глави добитък. А от тоя велик курбан е останало името Слав.
Много станаха стотиците. Двата надписа са от по 100 думи. Пожелания за 100 години живот. Две по 100000 лакета. И още две хекатомби. От първата имаме старият преславен храм.
Ние се отказахме от начален пункт Плиска и познатите мерки. Причините бяха съществени – земята не се мери в произволни посоки. За нас “варваринът” Омуртаг е просветен владетел, носител на древна духовност и древни знания и практики. Мадара не може да бъде главен духовен център. Тази роля е присъща на Велики Преслав.
Омуртаговата оргията от 5 царски лакета би трябвало да е показана в колони и строежи. Размерите на най-голямата култова сграда във Велики Преслав – Владетелската базилика - е 21 на 47.5 м., което е 40 на 90 царски лакета. Предполагаме, че 90 е замислено като 40 + 50. Това са божествени числа на Енки и Енлил (св.Никола и св.Илия). Площта на храма е 40 х 90 = 3600 кв.л.(около 1000 кв.м.) Това е квадратът на бройната единица 60, свещеното число но върховния Ан, а в астрономически смисъл е периодът на обиколка на планетата Нибиру около слънцето в земни години т.е. годината на боговете, наречена сар. В омуртагови оргии размерите са 8 на 18. Произведението е 144 – квадратът на небесната дванадесетица. Независимо кой е строителят на големия храм, виждаме строга приемственост между старата и новата вяра.
За използване на единици мерки, различни от общоприетите, пример дават изследванията на Таньо Танев и Ангел Манев в гробницата на могилата “Голяма Косматка”. Те стигат до извод, че строителите са използвали мярка равна на 550 мм. Тази мярка е близка до царския лакет в рамките на 5% грешка и е възможно да е получена от самостоятелно измерване на Земята от строителите на могилата.

2. Изчисляване на разстоянията
За начална точка избираме Дворцовaта във Велики Преслав. Този избор е най подходящ, защото тук се извършват всички свещенодействия, включително курбан, служба или слава. Тя е строена върху стар храм; тя е до резиденцията на първожреца (патриарха) и добре се вписва в ограниченията. Площта и, както беше казано, е 3600 кв.л. и това е приемственост
За крайна точка избираме Високото било, което е непосредствено до Градището в с.Малък Преславец. Както вече казахме, този обект е свързан с името на Кан Крум. Освен това, има предположения, че тук е била лятната резиденция на Омуртаг.

Координатите на двете точки са следните:
Дворцова базилика               – 43гр. 08,733мин.     26гр. 48,786мин.
Високото било                        – 44гр. 05,437мин.      26гр. 49,710мин.

Разликата между двете географски ширини е 56,704мин.
44гр. 05,437мин. - 43гр. 08,733мин. = 56,704мин.

Разстоянието между двете точки е 56,704/ х 1,851852 = 105,010 км.

Точната дължина на 40000 омуртагови оргии е              104,720 км.
Разликата между двете стойности е    105,01 -  104,72   =   0,629 км.

Отклонение между стойностите (0,629:104,720) х 100  =  0,60%

Изчисляване радиуса на земята R
– Разликата φ между географските ширини на двете крайни точки е 56,704 ъглови минути, или  φ = 0,0165 радиана.
– Разстоянието между двете крайни точки е Δ = 105,010 км.
– Отклонението в географската дължина (0,924 минути) е пренебрежимо и не влияе на крайния резултат.
Трите величини са свързани с уравнението:Rφ = Δ
следователно R = Δ/φ = 105,01 / 0,0165 = 6364,24 км.

Последният резултат бележи края на измерването на земята от Експедиция „Омуртаг”. Резултатът в сравнение със съвременните данни е отличен.

3. Оценка на резултатите и изводи
А. Общата оценка на получените резултати е впечатляваща. Няма съществени различия с информацията от изворите. Логиката на връзките между обектите и събитията е непротиворечива. Всички факти, измервания и изчисления са свързани в единна и непротиворечива схема.
Б. Отклонението на измерените величини е пренебрежимо по отношение на теоретическите.
В. Потвърждава се възможността Омуртаг да е имал познанията и средствата, за да осъществи измерване на земята.
Г. Омуртаг е знаел, че земята е кълбо.
Д. Омуртаг е познавал царския лакет като първична мярка за дължина.
Е. Оргията на Омуртаг е уникално явление, което трябва да се обясни.
Ж. Омуртаг е познавал метъра като божествена „мярка на мерките” за дължина, но като смъртен човек не си е позволил да го ползва. Тази констатация не е в противоречие с появата на метъра в ново време. Вместо да се отрича възможността за съществуването на метър в древността, по-добре е да се търси историческа връзка с метъра от новото време.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Мисията на Експедиция „Омутраг” е успешна. Поставените задачи са изпълнени в пълен обем. Целта на експедицията да докаже, че Омуртаг е измерил земята е постигната. Този факт е в пълно съответствие с надписа върху колоната от църквата ”Св.Четиридесет мъченици” във Велико Търново.

12.04.2008г.               Инициатори  на експедицията:
За МОНТАНА                                         инж. Георги Кръстев
За РУСЕ                                                    Светлозар Рулински

 

ПРИЛОЖЕНИЕ

СНИМКИ НА КРЕПОСТТА "ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ"


Вход към района на крепостта


Талисманът Даринка и транспортът


Пред входа на крепостта


Пред ъгловата кула


Старото езическо светилище


Златната църква


Златната църква


Паметникът на цар Симеон


В предверието на Златната църква


В предверието на Златната църква


Карта на резерват "Велики Преслав"


Царската църква


Старото езическо светилище


Панорама на юг


Манастирският Комплекс

 

Снимки северно от с. Бърдоква


На север от с. Бърдоква


На север от с. Бърдоква


На север от с. Бърдоква


Панорама в района на средната точка


Панорама в района на средната точка

 

Снимки от с. Малък Преславец
в района на пристанището


Указателната табела


Изгед към река Дунав


Залез на Дунава


Пристанището

 

 

ПОГЛЕД ОТ КОСМОСА

ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

 

 

РАЙОНА НА с.БЪРДОКВА

 

 

 

РАЙОН ПРИСТАНИЩЕ НА с.МАЛЪК ПРЕСЛАВЕЦ

 

Free Web Hosting